Viete, čo obsahujú vaše dámske hygienické potreby, ktoré používate počas “vašich dní”? Viete koľko odpadu vyprodukuje žena za celý život používania jednorazových vložiek a tampónov, ktoré neraz končia v spaľovniach? A viete, že za ne existuje bezpečná, ekologická a oveľa príjemnejšia alternatíva?
Hoci na internete je už o danej téme popísané veľmi veľa, myslím si, že je ešte stále medzi nami – ženami ešte veľa takých, čo o menštruačnom kalíšku nikdy nepočuli. Alebo takých, ktoré voči nemu majú predsudky. Ani by som sa nečudovala, keď nám reklamy v televízii ukazujú len šťastné ženy s tými najpohodlnejšími vložkami a tampónmi, ktoré nás stopercentne ochránia pred pretečením a uchránia naše biele nohavice pred zaujímavou modrou tekutinou.
Rozhodla som sa spísať vám výhody, nevýhody, mýty a moje skúsenosti s používaním kalíška.
Považujem za dôležité o tom hovoriť. Väčšina žien – používateliek kalíšku, vrátane mňa, ľutuje len jediné – že ho nezačali používať skôr.
Výhody používania kalíška
Je bezpečný na používanie
Kalíšok funguje na princípe nádobky z lekárskeho silikónu, ktorá zbiera menštruačnú krv, ktorá sa vyleje, kalíšok sa umyje a znova zavedie. Nemnožia sa v ňom baktérie, riziko infekcií je oveľa nižšie. Nehrozí vysušenie sliznice, keďže kalíšok krv neabsorbude ako tampón. Pred a po menštruácii sa sterilizuje vo vriacej vode, počas menštruácie sa preplachuje studenou čistou vodou.
Ak už ale nejakú infekciu máte, s kalíškom by som počkala a zvolila by som radšej látkové vložky. Kupujte od overených predajcov s certifikátmi, nie od neznámych predajcov z Aliexpresu.
Pohodlnosť a pocit čistoty
Správne zavedený kalíšok vôbec necítite. Je teda omnoho príjemnejší na nosenie, nič nikde neškriabe, neposúva sa, netrčí. To ani nehovorím o používaní jednorazových vložiek cez teplejšie dni. Väčšinou je/bola menštruácia spájaná s určitým pocitom špiny. Menštruujúce ženy sa v minulosti označovali ako nečisté. Samozrejme, krv pri kontakte so vzduchom začína oxidovať a začínajú sa množiť baktérie. V správne zavedenom kalíšku sa tento proces ale nekoná, resp. sa oddaľuje natoľko, že môže byť pohodlne zavedený až 12 hodín. Bez pachov, bez škriabania, ani o ňom neviete.
Ja osobne, keď prestanem cítiť menštruačné bolesti a kŕče, zabúdam na to, že nejakú menštruáciu vôbec mám. Musím si dávať pripomienky, aby som si ho nezabudla vyliať. Pravdu povediac, nikdy som počas svojich dní nezažila taký pocit čistoty, ako s kalíškom.
Výdrž
Kalíšok v porovnaní s bežnými hygienickými potrebami vydrží oveľa, oveľa dlhšie, takže ho netreba tak často vymieňať. Samozrejme, záleží to aj na sile krvácania a objeme kalíška, avšak aj ten najmenší kalíšok pojme oveľa viac krvi ako tampón, preto môže ostať zavedený až 12 hodín, čo znamená výmenu ráno a večer (Oslavné fanfáry).
Je možné, že v prvých dňoch ho budete musieť meniť oveľa častejšie. Pre silne menštruujúce ženy je to však veľká úľava, keď nemusia neustále behať na záchod. Navyše si viete presnejšie odmerať, aká silná je vaša menštruácia podľa objemu kalíšku. Niektoré majú dokonca vnútri aj risky pre ešte presnejšie meranie.
Šetrí životné prostredie aj peňaženku.
Asi približne viete, koľko vložiek a tampónov za mesiac vyhodíte a koľko za ne platíte. A teraz si prestavte, že si už nič z toho nekúpite a jeden kalíšok vydrží pri správnej starostlivosti aj 10 rokov. (Záleží od výrobcu). Super, nie?
Šetrí miesto pri cestovaní.
Pocit, že si nemusím na dlhšie cestovanie brať kilo vložiek a tampónov a že mi vystačí kalíšok a pre istotu pár látkových intimiek je na nezaplatenie. Skvele ušetrené miesto v kufri.
Svoj Prvý kalíšok som si kúpila pred odchodom na Kubu. Bola som tam 5 mesiacov, takže «po starom» by polovicu kufra tvorili hygienické pomôcky. Ak ste niekedy boli na Kube alebo viete ako to tam (ne) funguje, je problém zohnať jedlo, nie to ešte drogériu. Je možné, že vám hľadanie tampónov zaberie dni a nakoniec budete radi, že zoženiete aspoň pár predražených, podpultových a po kuse predávaných. Kalíšok bola záchrana.
Viac na tému cestovania y hygieny na cestách nájdete vo videu u Weef.
Nevýhody
Kalíšok nemusí byť vhodný pre všetky ženy.
Aj napriek všetkým výhodám, určite sa nájdu aj také, ktorým aj po viacerým pokusom jednoducho nesadne. Každá sme iná a je to v poriadku. Na trhu sú dokonca aj menšie kalíšky pre tie, ktoré ešte nemali pohlavný styk. Všetky kalíšky sa vkladajú zložené, takže menšie veľkosti môžu mať veľkosť tampónu.
Problém so zavedením, rozvinutím a vyberaním.
Hoci niektoré firmy tvrdia, aké je jeho požívanie jednoduché, nemusí to byť vždy tak. Aby som bola presnejšia, zo začiatku môže byť používanie dosť komplikované a budete si to musieť nacvičiť. Odporúčam párkrát si ho vyskúšať ešte pred príchodom menštruácie a počas používania «na ostro» sa pre istotu chráňte intimkou.
Pri zavádzaní pomáha navlhčiť ho vodou, uvoľniť sa a časom vychytáte grify ako ho rýchlo otvoríte a ako zistíte, že tam vznikol podtlak a všetko pôjde tam, kammá. Pri vyberaní pomôže, najmä keď ho nemôžete zachytiť, keď si pri tom čupnete a zatlačíte. Svalmi ho posuniete dole a potom ho vytiahnete. Neodporúčam vyťahovať ho za stopku – ide to ťažko, dokonca to môže bolieť. Radšej chyďte za spodok kalíška a stlačením zrušte podtlak, tak to pôjde oveľa jednoduchšie. Občas zvykne kalíšek trocha cestovať, môže sa vám stať, že sa napríklad v noci posunie smerom ku krčku. Záleží to aj od polohy krčku, ktorá sa počas menštruácie mení. Takže ak náhodou ráno nedostanete na kalíšok alebo sa vám šmýka, nepanikárte, radšej to vyskúšajte neskôr alebo skúste postup spomenutý vyššie.
Pred kúpou si však skontrolujte, či náhodou nemáte nízko položený krčok – od toho sa odvíja aj výber kalíšku.
Keď si to však dobre nacvičíte, naučíte sa ho zavádzať rýchlo a dobre, už ho nepustíte z rúk 🙂 Hlavné je, aby ste to po pár pokusoch nevzdali, na záver článku pripojím aj pár odkazov, ktoré by vám mohli pomôcť 😉
ČASTÉ OTÁZKY
Nemôže sa mi tam hromadiť krv?
Nemôže. Kalíšek, keď je plný, taktiež pretečie, takže žiadne hromadenie krvi nehrozí.
Prečo kalíšek preteká?
Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Môže byť nesprávne zavedený (neotvorený, krčok sa nachádza mimo kalíška) alebo plný, zlá veľkosť… Ak však začne pretekať až po určitej dobe a pri vyberaní zistíte, že nie je celkom zaplnený, môže to byť spôsobené tým, že krčok v kalíšku zaberá objem. Toto bol konkrétne aj môj problém celkom mi trvalo, na to prísť. Riešením by mohol byť kalíšok s väčším objemom alebo častejšia výmena.
Ako vybrať ten správny?
Predtým, ako si budete kupovať kalíšok, naštuduje si čo-to ňom a aj o sebe. Skontrolujte si, kde sa počas menštruácie nachádza váš krčok. Vo výbere vám môže pomôcť tento článok
Dávajte pozor na popisy od výrobcov pri kalíšku. Vek či vaša výška nie sú (aspoň podľa mňa) vhodné kritériá na výber kalíšku. Skôr by som sa zamerala na polohu krčka a silu menštruácie, prípadne, či ste už rodili. Pozor aj na priemer kalíška – priemer menšieho, S-kového kalíšku môže byť pri ďalšej značke väčšie číslo. Aby som uviedla príklad, spomínaný Lunette S má priemer 41 mm, zatiaľ čo Gaia cup S 45 mm (používam obe značky).
Niektorí výrobcovia, napr. LENA cup dokonca uvádzajú, že priemer vôbec nie je až tak dôležitý, preto majú v ponuke dva kalíšky podľa intenzity krvácania. Sú ale aj ženy, ktoré rozdiely v priemere pociťujú a väčšie a tvrdšie kalíšky cítia.
Mám si ho vyberať počas každej návštevy toalety?
Vôbec nie, ak to nie je nutné. Tu by som chcela zdôrazniť, že sa môže stať, že budete mať zavedený kalíšok a bude sa vám ťažšie resp. pomalšie vyprázdňovať. Ak vyskúšate rôzne sklady ale problém pretrváva, poobzerala by som sa po mäkšom alebo menšom kalíšku, a to najmä ak ste náchylné na zápal močových ciest.
Kalíšok a verejné záchody?
Neoprávnený postrach všetkých žien. Ak si už kalíšek musíte vymeniť, zoberte si so sebou fľašu s čistou vodou a na záchode si ho jednoducho prepláchnete a znova zavediete. Na trhu som už videla aj vlhčené obrúsky práve na tento účel – keď nemáte k dispozícii ani vodu. Nájdete ich tu
Záver:
Ja kalíšky používam takmer 2 roky a už si bez nich neviem predstaviť existovať. Je smutné, že o nich veľa žien nevie alebo ich bez vyskúšania odsudzuje, hoci je to tá najbezpečnejšia, najpríjemnejšia a najekologickejšia alternatíva.
Ak sa vám zdal článok užitočný, podeľte sa s informáciami so svojimi tetami, sestrami a kamarátkami. Môžete im preposlať odkaz alebo zdieľať na sociálnych sieťach pomocou ikonky na konci článku.
Na záver pripájam aj niekoľko odkazov na dôležité články/videá, ktoré odporúčam pred kúpou kalíška prelúskať.
V prípade otázok vám pomôže mimoriadne aktívna česko – slovenská kalíškujúca skupina žien na facebooku s takmer 12 000 členmi: Kališnice
Surová dcérka o netestovaných kalíškoch
Ako vybrať správnu veľkosť kalíšku