• Pre tvoj vysnívaný diár
 • Ako si zorganizovať domov a vytvoriť harmonické bývanie

  Vždy som bola veľký fanúšik prerábania domova, organizovania nábytku, zariaďovania a všetkých vecí s tým spojených. Keďže bývam v malom byte, od malička som bola vždy nútená robiť «decluttering» (vtedy som ale ešte toto slovo nepoznala) a pocit uprataného, zorganizovaného priestoru, kde má všetko svoje miesto, som si veľmi obľúbila. Menej upratovania, menej hľadania, čistá myseľ a väčšia produktivita sú niektoré z výhod, ktoré vám tento «životný smer» prinesie. Ako kreatívec som bola nútená svoj pracovný priestor zorganizovať tak, aby mi v ňom bolo nie len príjemne, ale aby sa mi v ňom dobre pracovalo. Ako som so zariadila svoj pracovný priestor, si môžete prečítať tu.

  Pred niečo vyše rokom sa mi do rúk dostala kniha Kúzelné upratovanie od Marie Kondo. Zhltla som ju za jeden večer a rozhodla sa niektoré ďalšie zmeny implementovať. Keď som zistila, že aj na Slovensku máme budúcu Marie Kondo konzultantku, zvedavosť bola silnejšia ako ja a Majka súhlasila, že ju môžem vyspovedať 😉

  Mohla by si nám trocha predstaviť seba a tvoj projekt? Ako dlho sa mu venuješ? Je to tvoje hobby alebo sa z toho stala práca na plný úväzok?

  Po niekoľkoročnej materskej s dvomi deťmi som bola v štádiu hľadania. Pred materskou som pracovala v našej firme, ktorú máme s manželom, ale tentoraz som chcela vyskúšať niečo nové. Stále som však nevedela, čo by to mohlo byť. Počas môjho hľadania som sa venovala písaniu celkom úspešného blogu o tvorení s deťmi (www.neposednenoznice.sk). Ako náhle moje deti vyrástli, nebolo už o čom a s kým a tak písať som prestala. V roku 2015 sa mi do rúk dostala kniha Kúzelné upratovanie od Marie Kondo a na základe nej som sa rozhodla zaujímať o prácu profesionálneho organizátora. Táto profesia u nás na Slovensku doteraz neexistovala. Naplno som sa do toho ponorila a postupne pribudla webová stránka aj klienti, ktorými boli zo začiatku moji známi. V súčasnosti je to moja práca na plný úväzok.

  Bola si vždy poriadkumilovná? Alebo sa to skôr vyvíjalo vekom?

  Poriadkumilovná som bola asi vždy. Tak prirodzene som si vždy robila poriadok vo svojich veciach. Rada zamestnávam svoje ruky, pretože potom má moja hlava kľud. Vždy som rada robila ručné práce. Vyšívala som, háčkovala alebo štrikovala.

  Čo ťa inšpirovalo, motivovalo k tomu, aby si začala robiť túto prácu? Kedy nastal ten moment, keď si si povedala, že do toho ideš naplno?

  Motivuje ma, keď vidím ako sa ľuďom uľaví, keď si poupratujú. Taká jednoduchá vec – zbaviť sa neporiadku a haraburdia, vie zmeniť kvalitu života. A to v mnohých oblastiach. Napĺňa ma to, keď viem, že môžem niekomu pomôcť. Najprv to bol krok do neznáma, ale povedala som si, že keď neurobím nič, tak sa nikam neposuniem. Mám podporu v manželovi, za čo som veľmi vďačná.

  Čo ťa na tvojej práci baví najviac?

  Baví ma meniť priestor na lepší a krajší. Každý priestor má potenciál na to, aby sme sa v ňom príjemne cítili.

  Aké boli tvoje začiatky a prvé reakcie okolia, keď si im vysvetlila, čomu sa venuješ? Ako na to ľudia zvyknú reagovať?

  Ľudia si to pletú s klasickou prácou upratovačky. Ani sa im nedivím, pretože u nás na rozdiel od angličtiny existuje len jedno všeobecné slovo a to «upratovanie». Nerozlišujeme rôzne druhy upratovania (tidying, cleaning, decluttering, purging). Pýtajú sa ma ako to prebieha a sú zvedaví na fotografie predtým – potom. Uvedomia si, že aj oni zápasia s neporiadkom a také upratovanie by sa im zišlo.

  Som zaneprázdnená, mám pocit, že upratujem stále ale nevidím žiaden výsledok. Máš nejaké tipy, s čím začať a ako si zorganizovať priestor?

  Dôvod prečo neustále upratujeme je, že máme kopec vecí. Naše domovy sú zapratané, takže aj keď poupratujeme, zmenu moc nevidíme a zároveň vieme rýchlo skĺznuť naspäť. Prvým krokom je preto zbaviť sa všetkého nepotrebného, nemilovaného, pokazeného, nenoseného  alebo zničeného. Tomu čo nám ostane nájdime v našom domove miesto. Každá vec musí mať svoje vyhradené miesto.

  Aké sú na tvoju prácu ohlasy a recenzie? Darí sa zákazníkom udržiavať poriadok a nevrátiť sa do toho stavu na začiatku ?

  Mala som doteraz rôznych zákazníkov. Majú však jedno spoločné. Chcú zmeniť svoj život a žiť lepšie. Toto ich vnútorné rozhodnutie je veľmi dôležité. Ja som tu, aby som im pomohla. Neurobím to za nich. Cesta každého jedného z nich je rôzne dlhá, ale ja som veľmi rada, že ich môžem k ich cieľu priblížiť. A hlavne po spolupráci so mnou si uvedomia, že sa to naozaj dá a oni môžu mať doma poriadok.

  Čo môžu zákazníci očakávať od spolupráce s tebou? Ako taká spolupráca vypadá?

  Zákazníci môžu očakávať, že im naozaj pomôžem a zmením ich domov k lepšiemu. Nie je to jednoduché, ale spolu to zvládneme. Najprv sa vždy s ľuďmi zoznámim telefonicky alebo osobne. Pošlú mi fotografie, alebo navštívim ich domov. Porozprávame sa, čo by chceli zmeniť a ako chcú, aby to u nich doma vyzeralo. Dohodneme sa na termíne pracovného stretnutie. V deň pracovného stretnutia sa už pustíme do upratovania. Začneme buď kategóriou oblečenie podľa KonMari metódy alebo upratujeme miestnosť, ktorá trápi klienta najviac. Počas upratovania vykladáme odvšadiaľ veci a klient rozhoduje, ktorá vec ostáva a ktorú vyhadzujeme alebo presúvame na iné miesto. Robíme tzv. «kontrolu radosti». Toto je najdôležitejšia a najťažšia fáza, kde sa treba zbaviť všetkého nepotrebného. Potom zvyšné veci ukladáme a vytvárame systém. Každej veci určíme miesto, kde bude bývať odložená. Jedno pracovné stretnutie, ktoré trvá 5 hodín, nikdy nestačí. Postupne prechádzame aj ďalším kategóriami ako knihy, papiere, rôzne (napr. kuchyňa) a sentimentálne predmety. Prípadne pokračujeme ďalšou miestnosťou.

  Aké sú tvoje plány a vízie do budúcnosti?

  Môj plán je hlavne upratovať a pomáhať ľuďom žiť lepšie. Páči sa mi KonMari metóda, ktorú vymyslela Marie Kondo. Nie je to len módny hit, ale je to niečo reálne, čo ľuďom mení životy. Rada by som sa stala certifikovanou KonMari konzultantkou. Chcem propagovať a šíriť KonMari metódu aj na Slovensku a to aké je dôležité obklopovať sa iba vecami, ktoré máme radi a používame. Uprataný domov má blahodárny vplyv na náš fyzicky, psychický a emocionálny stav.

  Stojíte ráno pred plnou skriňou a neviete čo si máte obliecť? Nerobia vám radosť veci, ktoré máte doma? Neustále upratujete a už vás to nebaví? Zmeňte to!

  Rada vám pomôžem a premením spolu s vami váš domov na miesto, kde sa budete cítiť príjemne.

  Majke ďakujem krásne za rozhovor. Hneď som dostala chuť a motiváciu magicky upratovať 😉

  Ak vás téma zaujala a radi by ste sa dozvedeli viac, odporúčam Majkin projekt sledovať na jej instagrame. Je to jeden z mojich obľúbených profilov, kde na vás čaká množstvo inšpirácie a tipov, ako si vylepšiť vás domov 🙂
  Majku môžete kontaktovať aj na www.harmonickebyvanie.sk. 

  Majte sa krásne a určite mi napíšte, ak sa rozhodnete nejaké zmeny vyskúšať 😉

  Barbora

  Sígueme

  Deja una respuesta

  Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *