• Pre tvoj vysnívaný diár
 • Pracovný stôl, aby bol nie len krásny, ale aj funkčný.

  Pracovný stôl je miesto, kde trávim naozaj veľa času. Či už si plním študentské povinnosti alebo tvorím. Kedysi som tomu, ako sa cítim, keď pracujem, nevenovala veľkú pozornosť. Za posledné mesiace som urobila na mojom «workplace» pár zmien a ľutujem, že mi to trvalo tak dlho.

  Účinky sa prejavili napríklad takto:
  – môj kútik je teraz omnoho krajší. To znamená nie len to, že tam teraz oveľa radšej vysedávam, ale má to pozitívny vplyv na «prílev» inšpirácie. Rada sa obklopujem peknými vecami a keď sa na nejakom mieste cítim dobre, uvoľnene, je oveľa pravdepodobnejšie, že vytvorím a vymyslím niečo krásne. V strese a nepokoji tá inšpirácia akosi nechodí. Mám podozrenie, že momentálny výzor môjho kútika ma tak trocha ovplyvnil pri vymýšľaní novej kolekcie šperkov. Zatiaľ len prezradím, že je tam dosť ružovej a dosť trblietok 😀 Ak by ste boli zvedavé, čoskoro bude hotová a viac sa o nej dozviete tu.
  –  Konečne nemám na stole neporiadok. Kreatívne duše to iste poznajú. Okrem materiálu sa na stole povaľuje ešte aj šálka z kávy, voda (lebo však treba hydratovať :D), nejaký ten snack, keď príde hlad a nechcem si prerušiť niť (aj doslovnú, aj prenesene :D), okrem toho ešte pomedzi to fotím a kreslím. Neporiadok = stres = pocit, že nič nestíham a nič nerobím poriadne = sklamanie. Určite však netvrdím, že môj stôl vyzerá stále ako z instagramu. Snažím sa ale po dokončení jednej aktivity veci upratať tam, kde patria a až potom vyťahovať ďalšie.
  – Pracujem efektívnejšie. Viem presne, ktorá vec kde patrí, takže ju nemusím zbytočne dlho hľadať. Mám na stole iba to, čo potrebujem a najmä voľný priestor pre ruky. Keď je na stole príliš veľa vecí, cítim, že moja pozornosť občas ubieha tam kde nemá a nedokážem sa sústrediť. Veci som buď «schovala» alebo presunula mimo pracovnej dosky.

  Poďme teda na to, čo konkrétne som implementovala, na čo sa ešte chystám, aby bol môj kútik nie len krásny, ale aj praktický.

  Dodajte vášmu pracovnému kútiku atmosféru

  Svetielka, sviečky, vône…

  Ak ste tak trocha sentimentálny typ, ako ja, využite tento predvianočný čas a kúpte si led svetielka. Ja som po nich túžila celkom dlho, až som sa tento rok odhodlala. Najradšej by som si ich dala ešte aj na stenu k posteli, zatiaľ som ich «zamontovala» iba k pracovnému stolu, ale som z nich nadšená. Vianoce celý rok.

  Momentálne používam iba čajové sviečky s vôňou orgovánu. Už dávnejšie som si vyrábala taký menší svietnik – na sklenenú fľašu som tavnou pištoľou nalepila čipku a obmotala jutovým špagátikom. Keď v ňom horí sviečka, vytvára krásne tieňové vzory 🙂 Podobné svietniky sa však aj dajú kúpiť, videla som niekoľko naozaj nádherných až som sa takmer neudržala 🙂

  Na mojom wishliste mám už celkom dlho aj difuzér. Pridávajú sa doň éterické oleje, ktoré spolu s vodou vytvárajú studenú paru. Krásne to prevonia byt, zvlhčí vzduch (ak sa nepoužíva v príliš veľkých priestoroch) a v závislosti na použitom esenciálnom oleji má použitie ifuzéra aj aromaterapeutické účinky. Už sa na to teším, keď sa budem hrať na alchymistku – levanduľa na dobrý spánok, eukalyptus pri dýchacích ťažkostiach, citrusové vône ráno na zobudenie a geránium na «atmošku» pri tvorení. Ktohovie, možno vám domov prídu náušky aj vyvoňané 😉

  Mám pre vás ešte jeden tip na darček. Ten je na mojom wishliste tiež a bola to láska na prvý pohľad. Ide o tieto sójové sviečky od yoga-day.cz. Sójové sviečky do ovzdušia nevypúšťajú žiadne škodliviny a dlhšie vydržia. Okrem toho, že sú teda nádherné a slúžia aj ako dekorácia sú vyrobené upcykláciou – zo sklenených pohárov, ktoré dostávajú nový život. Preto ani v ich ponuke nenájdete veľa rovnakých kusov 🙂 Sviečka naľavo bola zo zimnej kolekcie a kým som článok dopísala, bolo skoro všetko fuč, takže ich odporúčam sledovať minimálne na ich instagrame , 
  nech vám váš kúsok nikto nevyfúkne 😉

  Must-have na «pracovisku»

  Okrem bežných záležitostí, ako sú stojany na perá, planner a kalendár, som pridala na stôl niekoľko ďalších vecí, ktoré si našli svoje miesto a funkciu. Asi ste si všimli, som dosť krabičkový maniak. Šuplíky sa dajú vyskladať do výšky, takže nezaberajú veľa miesta, dokážete tam rýchlo skryť «bordel» takže máte rýchlo upratané. Ak ste nenašli nejakú krabičku, ktorá by sa vám pozdávala, skúste hľadať v kreatívnych obchodoch v oddelení s materiálom na dekupáž. Krabičku potom natrite bielou akrylovou farbou a potom použite dekupáž alebo samolepiaci papier. Ja si takto chcem podekorovať ešte minimálne jednu krabičku, s výsledkom sa určite podelím na mojom instagrame.

  Ďalšia vec, ktorú som sa rozhodla implementovať je tzv. nástenka snov alebo vision board. Už som o nej počula dávnejšie, ale nikdy som tomu nevenovala veľkú pozornosť. Nie som celkom fanúšik motivačných fráz typu «keď si to budem tuho predstavovať, tak mi to vesmírne sily do života dotiahnu». Potom som o nástenke počula rozprávať na handmade konferencii Zuzku a zaujalo ma to natoľko, že som sa rozhodla jednu si v budúcnosti spraviť. Nástenku už mám niekoľko rokov.  Doteraz som ju používala ako prechodnú šperkovnicu a na zastrkovanie «to do» zoznamov, ktoré potrebujem mať na očiach. Síce ľúbim listovať v mojom planneri, kde mám zaznačené takmer všetko, čo sa ale týka nejakých dlhodobejších cieľov a zoznamov, ktoré aktuálne využívam je lepšie ich mať na očiach. Napr. keď mi začne dochádzať nejaký materiál, hneď si ho pripíšem na zoznam, ktorý je prišpendlený na nástenke.

  V skorej budúcnosti pôjdu pravdepodobne všetky náušky preč a bude tam viac obrázkov. Nástenka snov by teda nemala byť len nejaký zhluk náhodných pekných obrázkov, mala by slúžiť na to, aby ste udržali svoju pozornosť tam na ciele a cesty, ktorými chcete ísť. Vďaka nej si ujasníte to, čo naozaj chcete. Energia smeruje tam, kde vaša pozornosť a vďaka vizualizácii a konkretizácii vašich priorít a túžob ich už ďalej nebudete odkladať  a ľahšie si vytvoríte nové návyky. Tu je ešte zopár tipov, čo si môžete na nástenku pripnúť:

  • Konkrétne obrazy vašich cieľov. Či už hmotných alebo nehmotných. Chcem sa presťahovať? Chcem začať zdravšie papať? Chcem kabelku od môjho obľúbeného dizajnéra? Chcem ísť na výlet do Ríma? Šup to tam.
  • Nezameriavajte sa len na «veľké» ciele, ktoré sa zdajú byť tak ťažko dosiahnuteľné. Zahrňte aj bežné veci, drobné radosti, ktoré robia každý deň lepším. Napr. za každý napísaný článok si pôjdem sadnúť do mojej obľúbenej kaviarne
  • Nezabúdajte pokryť všetky pre vás dôležité oblasti. To sa týka nie len pracovného života, ale aj vašich záľub a oddychu. Ako najradšej oddychujete? Sú to knihy? Príroda? Kurz kváskovania?
  • Nalepte si tam niečo, čo už dlho odkladáte. A vy presne viete, o čo ide. Začína sa to takto: Veľmi by som chcela robiť …., ale…»

  Myslím si, že koniec roka je výborným časom na výrobu takejto nástenky. Ujasníte si ciele a priority na nový rok a na konci ďalšieho roka zhodnotíte, ako sa vám darilo a na čom by ste ešte chceli popracovať. Idete do toho?

  Záver

  Na koniec by som vám chcela dať niekoľko ďalších konkrétnych tipov ako si zariadiť svoj kútik tak, aby slúžil on vám a nie vy jemu:

  • Majte na stole iba to, čo dennodenne alebo veľmi často využívate. Ostatné veci odložte do krabičiek alebo šuplíkov vedľa stola. Príliš veľa vecí na stole spôsobuje chaos (a ťažšie sa upratuje a utiera z neho prach :D)
  • Ak cítite, že to ešte stále nie je ono a máte viac vecí, ako dokážete využiť, poprípade ich nemáte kde dávať, je na čase sa s niektorými rozlúčiť. Napr. ak máte 300 fixiek, gélových pier a zvýrazňovačov, ktoré vám zasychajú, lebo ich nestíhate všetky používať, rozložte ich vedľa seba a poprezerajte si ich. Tie, ktoré sa vám už nepáčia, ktoré ste už dlho nepoužili a neprinášajú vám radosť, vyhoďte alebo ich darujte.
  • Jeden druh = jedno miesto. To znamená, že všetky knihy budú na jednom mieste. Nie v spálni, na záchode a ešte aj pri krbe. Keď veciam nájdete miesto, budete vždy vedieť, kde ich hľadať a nestane sa vám, že by ste niečo nemohli nájsť.
  • Šetrite priestor. Neukladajte veci vertikálne. Tento jednoduchý tip som sa naučila od Marie Kondo z jej knihy Magické upratovanie. Veľmi dobre sa to aplikuje napr. na oblečenie. Oblečenie pekne zložíte a poukladáte vedľa seba. Bude sa oveľa jednoduchšie vyberať a nestane sa vám, že by ste si oblečenie poprehadzovali. Priehradky a krabičky využívam na uskladnenie vecí veľmi často. Najväčší «game-changer» bolo zavedenie tohoto systému do môjho šatníka. Všetko je oveľa prehľadnejšie, nestane sa mi, že na nejakú vec na pol roka zabudnem, lebo ju pohltili útroby hlbokej skrine. Veď viete, čo zíde z očí, zíde z mysle. Okrem toho poriadok udržujem priebežne, takže už nemusím robiť raz za pár mesiacov «veľké upratovanie» pri ktorom musím celú skriňu vyhádzať a všetko nanovo poukladať. Ak by vás to zaujalo, čo dúfam, že áno, nájdete veľa videí (napr. ako skladať rôzne typy oblečenia) na youtube 🙂

  To by bolo odo mňa všetko, dúfam, že sa vám môj článok páčil a niečo ste si z neho zobrali 🙂 Čo vás najviac zaujalo? Vyskúšate niektorý z mojich tipov? Máte vy nejaké tipy, ktoré vám nejakým spôsobom uľahčili život alebo bez ktorých si neviete predstaviť vás kútik? Budem rada, ak sa s nimi podelíte v komentári alebo na mojom instagrame.

  Zatiaľ sa majte krásne,

  Barbora

   

   

   

  Sígueme
  Compártelo

  Deja una respuesta

  Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *