• Pre tvoj vysnívaný diár
  • Ako si vyskladať vysnívaný diár

    Nenašli ste ešte dokonale padnúci diár? Každý rok skúšate niečo nové, ale vždy to má nejaký zádrheľ? Málo miesta na písanie, veľa nevypísaných a pre teba zbytočných strán alebo ti v ňom, naopak, niečo špecifické chýba? 

    Tak je na čase to zmeniť a vyskladať si ho podľa seba. V tomto článku sa s tebou podelím o moje tipy na personalizovaný diár, najčastejšie otázky a odpovede na ne a postupy, ktoré ti pomôžu taký diár ľahko a rýchlo vyrobiť .

    Denný plánovač do diára A5

    Komu by mohol takýto typ diára vyhovovať? 

    Kreatívcom, tvorcom, ľudom, ktorí:

    – potrebujú viac miesta a voľnosti na písanie/kreslenie

    – Chcú mať všetko potrebné pre svoje podnikanie na jednom (a zorganizovanom) mieste

    – Chcú mať pekný a prehľadný diár ale zároveň pri ňom nechcú stráviť veľa času

    Diár s krúžkovou mechanikou verzus ostatné diáre

    Každý typ má svoje pre a proti. Hoci sú bežné diáre väčšinou ľahšie a spratnejšie, čo môže byť veľkou výhodou pri ich prenášaní, diáre s krúžkovou mechanikou majú v týchto bodoch naviac.
    – Dá sa prispôsobiť ich obsah, v prípade potreby vložiť novú stranu na písanie/kreslenie. Takisto vytrhnúť nepodarky bez poškodenia väzby diára. Ak s nimi nechcete cestovať na stretnutia a pod. stačí si so sebou zobrať papier, ktorý doma vložíte do diára. 

    – Dá sa prispôsobovať a meniť dizajn, kedykoľvek to potrebujete. Diár si prispôsobujete podľa svojich potrieb.

    – Vychytávky, ktoré vás budú baviť. Oddeľovače, aby ste rýchlo našli, čo hľadáte, vrecká na nálepky či vizitky a veľa ďalšieho.

    – Nemusíte nad diárom stráviť hodiny, aby ste ho mali úhľadný 😉

    – Investujete do toho, čo budete naozaj využívať a nekupujete mačku vo vreci. 

    Nevýhody:
    – Väčšia počiatočná investícia na začiatku, najmä ak sa rozhodnete pre kvalitnejší obal. Ten vám ale vydrží roky a ďalej meníte už len vnútorné strany.

    – Väčšie rozmery a váha v prípade väčších obalov.

    Náplne do diára A5

    Budete potrebovať: 

    -Obal s krúžkovou mechanikou/karisblok

    -Čisté papiere

    -Dizajny na vytlačenie, ako napr. kalendár, habit tracker, atď. (môžete si ich aj vyrobiť)

    -Tlačiareň, dierkovač, ceruzku/ perá, nožnice

    Obal s krúžkovou mechanikou/karisblok

    Ponuka nádherných obalov a karisblokov je už našťastie aj v našich končinách dosť veľká. Na čo si dať pozor pri výbere? 

    Dostupnosť a rozmery.

    Pri výbere si dajte pozor aj na dostupnosť čistých náplní. Napríklad bežné čisté papiere A5 do karisblokov dostupné v papiernictvach nebudú pasovať do diárov Filofax, keďže sú 4- dierkové a strany sú o niečo širšie. Na konci článku nájdete odkazy na internetové obchody s ponukou diárov a karisblokov, ktoré by sa vám mohli páčiť 😉 Na Slovensku a v Čechách sú dostupné už aj zahraničné značky obalov a diárov, napríklad Filofax, Kikki K, Webster´s pages, Carpe Diem, atď. Ak si nieste istí veľkosťou, odporúčam ísť si diáre popozerať do kamenného obchodu, napríklad do Ševtu.

    V poslednej dobe pribudli (konečne!!!) aj pekné nové dizajny karisblokov, takže ak chcete vyskúšať lacnejší variant, smelo do toho 🙂 Našla som ich tuto.

    Ja používam diáre vo veľkosti A5, keďže potrebujem dosť miesta na písanie . Zo začiatku sa mi zdal naozaj masívny, ale keďže ho mám väčšinou doma a neprenášam ho, rýchlo som si naň zvykla. V jednom diári mám v podstate všetko. Od základných kalendárov až po plánovanie obsahu na blog, objednávky, nápady na nové články, náčrty, zoznamy a kopu čistých listov, bez ktorých sa nezaobídem.

    Náplne do diára

    Základné čisté strany sú úplnou nevyhnutnosťou. V bežných papiernictvách zoženiete najmä náplne do karisblokov, ktoré, ako som už spomínala, nemusia sedieť a dajú sa zakúpiť aj v papiernictvách. Väčším problémom sú náplne do zahraničných diárov, ktoré poväčšine zoženiete v internetových obchodoch. Ja som si najviac obľúbila čisté strany s bodkami, ktoré sa podobajú na strany v bullet journale. S nimi ma to baví úplne najviac, dá sa s nimi krásne pohrať a ak ste niekedy skúšali metódu bullet journal, určite sa vám to bude páčiť.

    Zoznam kníh na prečítanie, náplň o diára

    U niektorých diárov, napr. Filofax, sú k dispozícii aj datované náplne. Mne osobne sa tento dizajn až tak nepáči, takže som si začala vyrábať svoje vlastné náplne. O niečo lepšie je to u kolegov v Čechách, napr. na Fleppi je toho na výber o niečo viac.

    Ďalšou možnosťou je využiť niektorý z platených alebo neplatených programov, kde si môžete dizajny vyrobiť sami.

    Canva

    Bezplatný online program, cez ktorý si môžete vytvoriť jednoduchšie dizajny do diára, kalendáre a podobne. Na zložitejšie dizajny mne osobne už nestačil a navyše sa mi stávalo, že pri stiahnutí súborov sa mi posunulo písmo alebo obrázok. V programe nájdete platené aj neplatené fotografie a súbory, ktoré môžete do dizajnu pridať alebo si vložiť vlastné. Ja som si nazbierala veľa obrázkov a fontov z creativemarket, každý týždeň v pondelok pribúda 6 súborov zadarmo na stiahnutie, mrknite, či sa vám práve niečo nebude hodiť.

    Illustrator, InDesign, atď.

    Profi dizajnérske programy pre náročnejších. Ako samouk som sa naučila pracovať v Illustratore, keďže free programy mi už nepostačovali. Zvládla som to síce len za pomoci youtube videí, ale strávila som pri tom toľko času, že by som si dizajny radšej kúpila, keby som teda nejaké slovenské našla. Ak tomu nechcete venovať veľa času, odporúčam radšej canvu, napísať si ich ručne alebo si ich kúpiť.

    Ak by sa vám náplne páčili a nechcete stráviť hodiny v grafických programoch, môžete sa kuknúť ku mne do obchodíku na Sashe, kde nájdete rôzne dizajny, od kalendárov, cez habbit trackery a po denné a týždenné plánovače, ktoré som niekoľko týždňov testovala 🙂 Kalendáre aktualizujem, takže dostanete len mesiace, ktoré sú ešte pred nami 😉 Ak by ste si kalendáriky chceli zadarmo vyskúšať, prihláste sa tu a ja vám ich zadarmo pošlem e-mailom 😉
    V tomto článku som zhrnula nové dostupné dizajny, ktoré som doposiaľ vyrobila.

    Týždenný plánovač náplň do diára
    Habit tracker náplň do diára

    Stačí ich len vytlačiť, vystrihnúť a predierkovať, takto:

    Doplnky, ktoré vás budú baviť

    Oddeľovače, washi pásky, záložky, nálepky, keď sa chcete pohrať 😉 Mojim najobľúbenejším doplnkom sú oddeľovače, pomocou ktorých si oddelíte jednotlivý obsah v diári podľa témy. Ja som si svoje vyrábala, ale dajú sa už aj kúpiť.


    Tip: Keď oddeľovače strán zalaminujete, nie len že vám vydržia dlhšie, ale bude sa na ne dať písať centrofixou a následne ju môžete umyť acetónom a prepísať na nové. Pozrite na videjko, takto to funguje:

    Majte sa krásne a ak by ste mali nejaké otázky ohľadne diárov alebo náplní, sem s nimi 😉 Môžete ma kontaktovať aj cez môj instagram, tam sa zdržujem najviac.

    Odkazy na internetové obchody:

    Obaly, karisbloky, diáre:
    https://www.jollity.sk/collections/diare-a-kalendare-2020

    https://www.sevtprerodinu.sk/domaca-kancelaria/kalendare-diare/organizery-filofax.html?p=1

    https://www.sevtprerodinu.sk/papierove-produkty/bloky-zosity/karisbloky.html

    https://www.yuppi.cz/diare-a-naplne

    Náplne do diárov

    https://www.sashe.sk/arcoiris/moje/pre-tvoj-vysnivany-diarplanner

    https://www.fleppi.cz/naplne-do-diare/

    https://www.exclusivepen.eu/sk/a5-naplne/6110-bodkovane-papiere-pre-a5-diare.html

    Doplnky, oddeľovače, atď.

    https://www.sashe.sk/arcoiris/detail/polrocny-kalendar-a-oddelovac-2-v-1-napln-do-diara-pdf

    https://www.exclusivepen.eu/sk/a5-naplne/6102-mramorove-rozradovace-pre-a5-diare.html


    Sígueme