• Pre tvoj vysnívaný diár
  • Je handmade drahý? Ako podporiť tvorcov (aj bez kúpy ich výrobku).

    Je handmade drahý? Ako podporiť tvorcov (aj bez kúpy ich výrobku).

    » Ľudia už nevedia, čo by si za to mali pýtať»… Sú handmade výrobky drahé? Čo všetko by si mali tvorcovia započítať do ceny výrobku?

    Tvorcovia sú frustrovaní a cítia sa nedocenení a naopak, (niektorým) kupujúcim sa zdajú handmade výrobky prehnane drahé. Presvedčila som sa o tom aj v reakciách od tvorcov v minulom článku. Ako je to možné? Kde sa stala chyba? Je to vina tvorcov, lebo o tom málo hovoria? Alebo slabej kúpnej sily na strane zákazníkov? Alebo celkovo nás všetkých lebo si nevážime čas, energiu a úsilie toho druhého?

    Vyskúšala som si tvoriť ako hobby, aj na plný úväzok. Tvorba a všetko okolo nej sa stalo mojou prácou a živobytím (respektíve jeho časťou). Bolo by to až príliš krásne, keby som od pondelka do piatku osem hodín denne tvorila a o nič ďalšie sa nemusela starať. Napokon som si uvedomila, že výrobou sa zaoberám tak maximálne 20% celkového času. A čo zvyšných 80%?

    Nechcem, aby tento článok vyznel ako fňukanie, ako veľa tvorcovia pracujú a aj tak nedokážu zarobiť na dôstojný život. Sama som si túto možnosť dobrovoľne vybrala a uprednostnila ju pred rýchlym zárobkom v zahraničí. Ovládam niekoľko cudzích jazykov, v zahraničí som už pracovala a «zdúchnuť» za lepšie plateným miestom by bolo pre mňa jednoduché. Ale neurobila som to (teda aspoň zatiaľ) a roky v tejto sfére rozhodne neľutujem, lebo som sa veľa naučila. Vyskúšať si podnikať bolo pre mňa zatiaľ najlepším prostriedkom na rozvoj osobnosti. Berte tento článok skôr ako náhľad do bežných povinností tvorcu-podnikateľa.

    Z handmade tvorcu milionár

    Už ste počuli ten príbeh, ako sa z handmade tvorcu stal milionár? Ani ja nie. Raz, keď som bola na dedinských trhoch, zastavili sa pri mne tetušky. Nepovedali nič, no z ich výrazu, gúľania očí a šuškania, keď sa vzdialili som presne vycítila, o čom hovorili. «Tá už nevie, čo si za to pýtať.» Tak, milé tetušky, skúste si tie náušnice vyrobiť samy alebo ich nájsť v nejakom čínskom obchode za 2 eurá. Veľa šťastia.

    svadobné šité šperky

    Ani ja si nemôžem veľa vecí dovoliť. Buď si na ne našetrím alebo si to zapíšem do wish listu. Alebo si kúpim niečo podobné vo fast fashion obchode. Tí, narozdiel od handmade tvorcov, vedia «ako sa robí biznis». Nechajú si výrobky za pár centov vyrobiť v Ázii, prihodia tak 2000% maržu a pomocou marketingu nám vtĺkajú do hlavy, ako nakupujeme lacno a výhodne. Španielsky magnát Amancio Ortega, majiteľ mnohých fast fashion značiek (Bershka, Zara, atď…) sa stal druhým najbohatším človekom a jeho imanie presahuje viac ako 70 miliárd. Lebo lacno a výhodne nakupujeme radi.

    Ale nie je to len o výrobe. Stavím sa, že nikto, kto sa snaží na Slovensku podnikať (a už vôbec nie tvorca), by sa nad cenou nepozastavoval. Lebo konečný výrobok je len špička ľadovca a celá tá práca «okolo» je takmer neviditeľná. Tá najväčšia časť, podobne ako ten ľadovec, ostáva zakrytá pod vodou a môžete ju vidieť, iba ak sa ponoríte. Zatiaľ čo ty, milá tetuška, prídeš z práce a zapneš si televíziu, ja ešte o 11 večer niekedy balím objednávky, vypisujem faktúry, upravujem fotky a pod. «Fuj, fuj, ako si to len predstavuješ? Dostávať za svoju prácu zaplatené?… «

    Viem to, lebo zatiaľ čo moji zamestnaní rodičia prídu z práce, majú voľno a môžu si vyložiť nohy, stále nechápu čo vlastne toľko robím, aj keď práve nevyrábam. Tak som sa rozhodla o tom napísať.

    Takúto tašku sme dostali na Handmade konferencii v Bratislave. Vždy si ju beriem, keď idem na poštu so zásielkami 🙂

    Dobré sa predáva samo. Alebo?

    Zvykne sa tvrdiť, že dobré sa predáva samo. Ja osobne som skôr názoru, že takto to fungovalo kedysi, keď sa o produktoch a službách ľudia dozvedali ústnym podaním. Dnes je už internet aj trh presýtený a je ťažké nájsť niečo originálne, čo tu ešte nebolo. Samotný výrobok bez ďalšieho úsilia a marketingu ostane v šuplíku. Nie, že by preň neexistoval kupca, len je nutné ho nájsť.

    Handmade šujtášové šperky

    Od pracovného stola až ku Vám domov.

    Toto je zoznam bežných činností, ktoré ako tvorca robím, ak teda nechcem, aby mi všetky náušnice zostali v šuflíku. Väčšina z činností je rovnaká pri všetkých predajcoch, či už ju vykonávajú sami alebo delegujú ďalšej osobe (ktorú treba taktiež zaplatiť).

    • Vyhľadávanie materiálu, objednávanie, skicovanie, skúšanie a vyhadzovanie, prerábanie výtvorov (nie, nie som zázračná bytosť a nie vždy mi ide všetko od ruky).
    • Samotná komunikácia so zákazníkom. Niekedy sú to hodiny, najmä ak ide o niečo na mieru. Posielanie fotiek, prikladanie materiálov, kreslenie návrhov…Odpovedanie na otázky.
    • Balenie a odoslanie zákazky. Vyhľadávanie a kupovanie obalových materiálov, samotné balenie, vypisovanie podacích lístkov, lepenie na obálky, samotná cesta na poštu, riešenie stratených zásielok (reklamácia na pošte, komunikácia so zákazníkom), posielanie podacieho čísla zákazníkom.
    • Fakturácia. Vypisovanie a tlačenie faktúr, párovanie platieb.
    • Fotenie výrobkov, príprava miesta (poprípade modeliek), úprava fotografií, príprava textov a popisov, natáčanie videí, strih, samotné pridávanie na predajný portál a vypisovanie ďalších náležitostí súvisiacich s produktom.
    • Marketing, sociálne siete. Kapitola sama o sebe. Príprava textov a postov na sociálne siete, interakcia s publikom, vyhľadávanie spoluprác, prezentovanie tvorby, písanie článkov, odpovedanie na komentáre, zadávanie reklamy, príprava textov a fotiek do newslettera atď.
    • VZDELÁVANIE SA. Ako fungujú sociálne siete, aké sú trendy v marketingu, ako lepšie fotiť, ako zadať reklamu, ako cieliť reklamu, ako získať publikum, ako fungujú online nástroje a aplikácie. Všetky možné stratégie, ako dopraviť produkt k zákazníkovi, ktorý si ich bude vážiť.
    • Starať sa o blog. To je samostatná veľká kategória. Samozrejme, nie je úplne nevyhnutná 🙂 Bolo to moje vlastné rozhodnutie, že sa do toho pustím a ukrojím zo svojho voľného času.
    • Výroba produktu

    To, že práve nevyrábam neznamená, že nepracujem. A verte mi, podnikatelia a tvorcovia pracujú oveľa viac, ako je zdravé. Často na úkor ich rodín, ďalších záujmov a svojho zdravia. Venovať sa tomu, čo nás baví, byť pánom svojho času, nemať šéfa, znie to rozprávkovo. Napriek tomu končíme často frustrovaní, prepracovaní, s boľavým chrbátom, obetujeme všetok voľný čas… A kde je tá sloboda, ktorú sme chceli?

    Väčšinu z daných činností robím naozaj rada. Tvorba mi viac dáva ako berie, momentálne si však neviem predstaviť, že by na tomto nestálom príjme mala závisieť moja rodina alebo by som z neho mala platiť nájom.

    Však to len vyfotím a postnem na instagram…

    Bohužiaľ, len výroba nestačí. A nestačí už ani postnúť jednu fotku na instagram a čakať, že sa predá. Pri organickom dosahu 1-3 % na Facebooku uvidia môj post tak 5 fanúšikovia z 500. Instagram už dosahy okresáva tiež a pokiaľ nezaplatím alebo sa mu cielene nevenujem, získavať nových fanúšikov a predaje je viac než náročné.

    Venovať sa mu znamená pridávať príbehy niekoľkokrát denne, posty (so zmysluplným obsahom) niekoľkokrát týždenne, interagovať s publikom, ani life vysielanie nie je od veci. Ale ani to nestačí, treba sledovať čísla, štatistiky, analyzovať úspešnosť kampaní a reklám a vzdelávať sa. Ak sa mám venovať všetkému vyššie spomenutému, kde mám zobrať čas na výrobu???

    Keď si niečo kupujete od handmade tvorcu, kupujete si nie len výrobok, ale aj hodiny jeho času, ktoré strávil výrobou, propagáciou a všetkými činnosťami, ktoré umožnili, aby sa výrobok dostal k vám.

    Ako podporiť tvorcov?

    Verím, že sú na Slovensku (aj inde na svete) ľudia, ktorí radšej podporia domácu tvorbu a šikovné ruky 🙂 A ktorí si vážia, že pre nich niekto vyrába na mieru Takto ľahko sa o to môžete pričiniť:

    • Ak si niečo od handmade tvorcu kupujete, opýtajte sa kamarátov alebo rodiny, či by nechceli niečo z ponuky predajcu. Nestojí vás to nič a ešte si môžete podeliť výdavky za poštovné.
    • Napíšte tvorcovi, keď vám príde balík a ako ste s ním spokojní. Dobrá recenzia od zákazníka je pre tvorcu najlepšia časť dňa a pre mnohých aj dôvodom, prečo to robia. Ak máte k výrobku výhrady, napíšte to tiež. To už síce až také príjemné nie je, ale aspoň získa spätnú väzbu a popremýšľa, ako to vymyslieť lepšie.
    • Keď sa vám niečo páči na sociálnych sieťach, komentujte to. Nielen, že predajcu potešíte, ale pomôžete mu zvýšiť dosah príspevku a tak ho uvidí viac jeho fanúšikov.
    • Môžete zdieľať v stories na instagrame vaše obľúbené produkty, tvorcov, čo ste si od nich kúpili alebo čo chcete na narodky 😉 Urobíte im veľkú radosť a možno tú vašu vysnívanú vec naozaj dostanete 😉
    • Ďalší insta-tip: Príspevky sa vám zobrazujú podľa toho, ako s daným človekom interagujete. Ak teda chcete vidieť viac príspevkov od konkrétneho človeka, posrdiečkujte mu zopár fotiek vo feede, komentujte alebo mu napíšte správu.
    • Prihláste sa na odber newsletteru. Nie každý predajca ho používa, ale môžete sa naň opýtať. Dôležité info teda dostanete priamo do schránky a nemusíte sa spoliehať na sociálne siete. Na ten môj sa môžete prihlásiť tu.

    PS1: Ak si tvorca, fandím ti a neboj sa tento obsah zdieľať 🙂
    PS2: Ak chceš k tomu niečo povedať, diskusia pokračuje na mojom instagrame.

    Môžeš vyjadriť svoj názor alebo čokoľvek, čo máš na srdci. Okrem toho ma potešíš, lebo blog mám ešte nad rámec všetkých povinností, na obsahu si dávam záležať a nejaká spätná väzba by bola fajn 😉

    Majte sa krásne,

    Barbora

    Sígueme
    Compártelo

    Deja una respuesta

    Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *