• Pre tvoj vysnívaný diár
  • Social media detox

    Nedávno som si uvedomila, že to naozaj potrebujem. Siaham po telefóne a zapínam moje obľúbené appky úplne automaticky, aj keď som vlastne pôvodne chcela hľadať niečo iné. Keď ráno namiesto toho, aby som si urobila čas pre seba, na raňajky a pripravila sa na deň, sledujem v posteli s telefónom v ruke životy iných ľudí, ktorých sotva poznám a sabotujem ten svoj, asi nie je niečo v poriadku. Sociálne siete sú number 1 žrút času, a čo je najhoršie, ani nevieme, koľko času tam vlastne “zabíjame”. Priemerne je to dve hodiny denne. Prečo sa potom vyhovárame, že “nemáme čas” na 30 minútové cvičenie, vzdelávanie, alebo uvarenie si dobrého domáceho jedla?

    Tento článok nemá byť o tom, aké sú sociálne siete a internety zlé, práve naopak. Nebude ani o tom, ako sa úplne odstrihnúť od online sveta na pár mesiacov. Zastávam názor, že internet a s ním aj sociálne siete sú naozaj skvelý vynález – ak ich používame vedome a nechodíme na ne prokrastinovať. Či chceme alebo nie, väčšina ľudí nášho veku tam trávi čas, hľadá inšpiráciu, zábavu, atď…Je to nástroj, ktorý by mal slúžiť nám, nie my jemu.

    Pokračuj v čítaní, ak:

    -Prvé, čo ráno po zobudení urobíš je, že kontroluješ e-mail, nové like-y a komentáre na sociálnych sieťach,

    – Si sa niekedy cítil/a nespokojná/ý, že si dostala málo like-ov,

    – Chodíš na siete prokrastinovať,

    – Si myslíš, že na sociálnych sieťach tráviš príliš veľa času,

    – Ak si sa niekedy po “surfovaní” cítil/a, že tvoj život stojí za hovno.

    Sociálne siete sú nadizajnované tak, aby nás tam udržali čo najdlhšie.

    Je to proste tak. Cítime sa dobre, keď dostávame like-y, komentáre, spoznávame nových ľudí, nachádzame inšpiráciu. V prípade instagramu, ak po publikovaní fotky ju niekto okomentuje, zvyšuje sa dosah. Čím viac komentárov, tým väčší dosah – tak je momentálne nastavený algoritmus. Nakoniec tam trávime viac času, aby naša tvorba bola viac viditeľná (áno, pre ľudí, ktorí nás dobrovoľne začali sledovať a teda náš obsah chcú vidieť). Čím viac času tam strávime, tým väčší zisk platforme generujeme. Má to dve hlavné chybičky.

    Instagram nevlastníme.

    Môže si s nami robiť čo chce. A napokon sa môže stať to, čo aj s facebookom. Dosahy klesnú na krásne celé 1% v prípade, že nebudeme využívať platené reklamy. Nemôžeme ovplyvniť to, ako sa bude vyvíjať algoritmus.

    Porovnávanie.

    Cítili ste sa niekedy skvelo po dvoch hodinách scrollovania? Či už si to uvedomujeme alebo nie, podvedome sa porovnávame s ostatnými. Ľudia zvyknú na sociálnych sieťach publikovať ich najlepšie momenty. Najlepšie outfity, najlepšie make-upy, najlepšie výlety, najlepšie lásky, najlešie úspechy. Ale to, čo skutočne za fotografiou je, nevidíme. A potom vzniká tp, čo ja nazývam “I am not good enough syndrom”.

    Počas toho, ako som písala diplomovku, som chodila často prokrastinovať na instagram. A potom to prišlo. Ona ju napísala za dva týždne, on ju už odovzal… Možno, že, som len ja neschopná. Prečo to ostatní dokážu a ja nie? Párkrát pristihla pri tom, že som sa cítila byť neschopná, nie dosť múdra, nie dosť produktívna…Ale vysedávaním na sieťach a ľutovaním sa to ešte zhoršujem, tak som sa s tým rozhodla niečo urobiť.

    Existujú štúdie, ktoré potvrdzujú súvislosť medzi sociálnymi sieťami a depresiami. Odporúčam prejsť si tento skvelý TED-talk, ktorý ti otvorí oči.

    Ako som zistila, že potrebujem «detox»?

    Hlavným dôvodom, prečo som si chcela dať nejaké pravidlá je ten, že nechcem, aby sa moja nálada odvíjala od toho, koľko like-ov dostanem. Málo like-ov = tvoja práca nie je dosť dobrá = ty nie si dosť dobrá. Po tom, ako som na instagram mesiace nič nepridala, moje tvrdo odmakané dosahy sa scvrkli na minimum. Tak ma instagram “trestá” za to, že som nebola dostatočne aktívna – neprídávala príbehy, nekomentovala, nepísala si s ostatnými, netrávila tam hodiny. Hoci mám veľmi rada, keď od niekoho na moju tvorbu dostanem odozvu, veľmi ma to teší a poháňa vpred, nechcem obetovať hodiny mojho voľného času instagramu alebo facebooku. Kedy by som potom mala na tú tvorbu čas?

    Konkrétne tipy na to, ako sa vyhnúť vyhoreniu vďaka sociálnym sieťam

    • presuň si appky z pôvodného miesta, kde ich zvykneš mať, na obrazovke uložené. Nebudeš ich otvárať automaticky a nebudú ťa dráždiť notifikácie, aby si ich otvoril. Mne najviac funguje dať si ich do skupiny s ďalšími appkami, ktoré s nimi nemajú nič spoločné a takto ich «skryť». Appku nemám stále na očiach, takže ma ani neláka ju neustále otvárať a «kontrolovať» a keď sa naučím, kde ju mám hľadať, znova ju premiestnim
    • Odstráň si mobilné dáta. Počas čakania v radoch, cestovania a času bez internetu som urobila kopec roboty. Napísala články na blog, prečítala knihy a vypočula kopy podcastov. Za vyskúšanie to stojí 🙂
    • Zákaz otvárania appiek do určitej hodiny. Moje skúsenosti – habbit tracker. Koľkokrát denne «kontroluješ» sociálne siete a e-mail? S každou takouto kontrolou strácaš sústredenie a potom to mozgu zas chvíľu trvá, kým sa dokáže koncetrovať. Priveľká strata energie. O tomto pravidle som písala už v minulom článku. Mne najlepšie funguje, keď si dni bez otvorenia appky do určitej hodiny zapisujem do «habbit trackera» a motivuje ma to neprerušiť úspešnú šnúru. Long story short – vďaka nemu a tomuto pravidlu som vlastne dopísala diplomku a neodovzdávala som ju na poslednú chvíľu (a to som chronický prokrastinátor).
    • Osobné pravidlá. Niekedy sa stane, že potrebujem instagram otvoriť, aby som niečo zistila, alebo nahrala nejaký ten príbeh z tvorby. Vtedy ho len postnem, zistím, čo mám a aplikáciu hneď vypínam.
    • Automatické postovanie je jeden zo spôsobov, ako tráviť na sociálnych sieťach menej času. Na počítači sa to naťuká rýchlejšie a postne automaticky (zatiaľ čo ty si užívaš film v kine), takže na to nemusíš stále myslieť. Ja používam LATER a PLANOLY, 30 príspevkov za mesiac je zadarmo, čo bohate stačí.
    • Urči si čas, kedy a ako dlho môžeš “scrollovať “. Pre mňa je to väčšinou večer, svojich obľúbených tvorcov a účty si vždy rada pozriem, odpisujem na správy a teším sa, že som mala dobrý deň.
    • Otváraj chat iba ak si pripravený/á okamžite odpovedať. Toto je pre mňa ťažký oriešok, ale pracujem na tom. Toto pravidlo som si dala aj v prípade e-mailu. Občas len pozerám «čo je nové», ale odpisovanie si nechávam na neskôr. Nie len, že pri tom strácam koncentráciu, ale okrem toho som ešte nútená myslieť na to, komu treba odpísať .

    PÁR SLOV NA ZÁVER: Vedome strávený čas na sociálnych sieťach je niečo, na čom by sme mali pracovať, pokiaľ si chceme udržať psychické zdravie a nevyhovárať sa na to, že nemáme na svoj život čas.

    Chcem, aby sa moja tvorba dostala aj k mojim sledovateľom a ďalším ľudom, čo teraz? Aby si bol/a na platforme viditeľný/á, je nutné zaplatiť. Buď tvojim časom alebo eurami. Keď si na účet vložím 10 eur, budú tam aj zajtra. Stratené hodiny času mi ale zajtra nikto nevráti. Každý nový deň má len 24 hodín, nemôžeme si ich niekam odložiť a vybrať o týždeň.

    Verím, že vám článok pomohol a budete venovať viac času sebe. Ak máte nejaké tipy vy, budem rada, ak sa s nimi podelíte 🙂

    Majte sa krásne,

    Barbora

    Sígueme
    Compártelo

    Deja una respuesta

    Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *