• Pre tvoj vysnívaný diár
  • 10 vecí, ktoré som mala vedieť o starostlivosti o pleť už pred rokmi

    Asi ako každá žena, vždy som sa snažila o pleť podľa mojich možností a vedomostí starať. Teda od vtedy, ako nastali prvé komplikácie s pleťou v puberte. Za posledný rok som si toho preskákala čo sa týka pleti tiež veľa. Vytvoril a rozšíril sa mi ekzém a tvár nebola výnimkou. Každý, kto trpí problematickou pleťou mi dá za pravdu, že nejde len o nejaký fyzický nedostatok ale neustály boj so sebou samým – so svojím sebavedomím. Keď niečo nieje v poriadku, hovoríme, že sa “necítime vo svojej koži” a je v tom kus pravdy. Niektorí kožu považujú za najväčší ľudský orgán a chráni nás pred vplyvom vonkajšieho prostredia. Ak mám hovoriť za seba, nemusím mať pleť ako z photoshopu. Stačí, aby bola zdravá a aby som sa nej cítila dobre. Aj bez make-upu.

    Za posledný rok som toho o pleti a kožných chorobách naštudovala naozaj dosť. Začala som sa viac zaujímať o prírodnú kozmetiku a moje vlastné problémy má priviedli k tomu, aby som hľadala riešenia a dôvody, prečo je to tak. Snažila som sa študovať, veľa som čítala, vzdelávala sa, jednoducho som chcela pochopiť PREČO. Zistila som, čo som pred rokmi robila zle, našla som vhodné produkty, ktoré naozaj dokážu to, čo sľubujú. Ale žiadna kozmetika nedokáže zázraky, ak problém pochádza zvnútra. 

    Desať vecí, ktoré mi najviac pomohli v boji s akné a ekzémom 

    1. Krása ide zvnútra

     A tým zvnútra nemyslím vaše srdiečko, ale vaše črevá. Všetky to tak nejak tušíme, že strava má na pleť vplyv. A potvrdí sa nám to vždy, keď to trebárs preženieme s alkoholom či čokoládou.

    Aj keď som sa vždy snažila sa stravovať zdravo, po zmene a stravovacích návykov si ma problémy našli. Jedným časom som bola na tom tak zle, že som musela prijímať inmunosupresíva v tabletkách, lebo každé sústo pre mňa znamenalo červený svrbiaci výsyp po celom tele. Kožná mi ďalej predpisovala nové a nové kortikosteroidy, diéty nepomáhali, mala som podozrenie na histamínovú intoleranciu, ale nepotvrdila sa. Všetko má svoj dôvod a nechcela som sa vzdávať len preto, lebo mi bol diagnostikovaný nevyliečiteľný atopický ekzém. Dnes už konečne viem, čo je vo veci – neporiadok v črevách a zlé trávenie. Hoci mi ešte všetky problémy nevymizli, aspoň viem, že som na dobrej ceste. Preto ak máte problémy s pleťou a zároveň s trávením –  nevysvetliteľné intolerancie, nafukovanie, zápchu, hnačky…. začnite práve tu.

    2. Buď na svoju pleť jemná

    Vo všetkých smeroch. Home-made peeling z kávy a kokosového oleja je síce super na zadok, ale nie na tvár. Radšej siahnite po jemnej exfoliácii vo forme prípravku určeného na tvár – jedenkrát týždenne. Mechanicky odstráni odumreté bunky, pleť zjemní a prečistí. Lepšia voľba je píling s malými čiastočkami, ktoré nie sú pre pleť zbytočne drsné. Napríklad tento šípkový píling od Navie používam ja. Je dostatočne jemný – obsahuje šípkový prášok, neemový prášok a konopný olej, čo považujem za jedny z najlepších prírodných v starostlivosti o problematickú pleť.

    Čistenie pleti je kauza č. 2.  Ak máte po odlíčení a vyčistení pleti pocit pnutia, suchú alebo začervenanú pleť, niečo nie je v poriadku. (Pozor na alkohol, parfumáciu a iné dráždivé látky!) Takéto čistenie odstraňuje okrem nečistôt a zbytkov make-upu aj dôležitú tukovú vrstvu a na to pleť reaguje tak, že chce túto stratu “dohnať” a začne produkovať viac a viac mazu. Večer pocit “dokonalej čistoty” a ráno diskoguľa na čele. Odkedy som prešla na prírodnú kozmetiku, a šetrné odličovanie, žiadna diskoguľa sa nekoná a ráno sa budím s matnou pleťou, hallelujah.

    3. Rovnováha

    Vedeli ste, že pH pleti je jemne kyslé? Má hodnotu okolo 5,5. A akú hodnotu majú vaše prípravky na pleť? Neviete? To je normálne, lebo je veľmi zriedkavé, aby to výrobcovia na svojich produktoch uvádzali. Väčšina mydiel a taktiež peniacich prípravkov na čistenie pleti ale aj ílov sú vysoko zásadité a ich pravidelným používaním dávate pleti pekne zabrať. Narušený ochranný film pleti dáva priestor pre zvýšenú tvorbu mazu a teda aj pre množenie tých nesprávnych baktérií. Preto je vhodné takéto prostriedky na dennej báze nepoužívať alebo po dočistení pleti ju ešte tonizovať kvetinovou vodou/hydrolátom. Tá má pH podobné pleti, takže to nie je len “ďalší nepotrebný produkt” ako som si kedysi myslela.
    Ak používate olej na odličovanie, pleť po tom navlhčite tampónikom s kvetinovou vodou a jemne zotrite prípadné nečistoty rozpustné vo vode. Ubezpečíte sa tak, že je pleť čistá a zároveň vyrovnáte jej pH. Dávajte pozor, aby boli kvetinové vody kvalitné – žiadny alkohol a látky, ktoré tam nemajú čo robiť.

     

    4. Na poradí záleží

    Nie je jedno, v akom poradí dávate na pleť produkty. Pri väčšine produktov je napísané, ako ich používať. Ja sa riadim najmä pravidlom, že produkty na báze oleja idú úplne na koniec. Sami viete, že niektoré zložky sa vstrebávajú veľmi rýchlo a preniknú do pokožky hlbšie ako iné – sú to najmä séra, hydratačné krémy na báze vody alebo moje obľúbené aloe vera. Tie treba na pleť aplikovať skôr ako oleje, lebo tie na pleti vytvoria film, cez ktorý už ďalšie zložky neprejdú. Oleje vyživujúnehydratujú pokožku a udržiavajú sa vo vrchných vrstvách. Olej sa rýchlejšie vsiakne ak ho aplikujete na vlhkú pleť – najlepšie na kvetinovú vodu alebo aloe vera gél. Ja som si veľmi obľúbila práve kombináciu s aloe vera – to dodá pleti hydratáciu, správny olej ju vyživí a zabráni, aby sa z pleti odparovala voda. Jednoduché a účinné.

    5. Aj mastná pleť potrebuje hydratáciu a výživu

    Hydratáciu potrebujú všetky typy pleti. Najmä v našom zemepisnom pásme – je u nás nízka vlhkosť vzduchu a o chvíľu budeme pleti robiť šoky zmenami teploty a suchými, prekúrenymi miestnosťami. Dobrý krém vie urobiť zázraky, pleť je pružná a rýchlejšie sa hoja neplechy. Ak máte aknóznu pleť poobzerajte sa po krémoch na ňu určených a skontrolujte, či sa na prvých miestach nenachádzajú komedónne zložky. Môže vám pomôcť aj tento zoznam základných surovín používaných v kozmetike pri ktorých je uvedený stupeň komedonity. 

    Čo sa týka výživy a liečenia zapálenej pleti, najlepšiu skúsenosť mám s krémom na problematickú pleť od Hemptouch. Obsahuje cbd olej, ktorý lieči zápal (čiže akné, ekzémy,) a maslá – ktoré pleť vyživujú. Nejakým spôsobom to zázračne synerficky funguje, a ja mám už tretie balenie. Ak vás trápia vyššie spomenuté problémy a okrem toho máte pocit, že vaša pleť nevie, čo chce (napr. máte aj akné, aj mastnú pleť, na niektorých miestach je ale suchá…) vyskúšajte minimálne vzorku.

    6. Pred kúpou čítaj zloženie a recenzie

    Zachráni ťa to od vyhadzovania peňazí. Čo sa týka zloženia, občas je nereálne študovať každú jednu zložku produktu. Čo sa týka starostlivosti o telo, volím vždy čo najkratšie zloženie, čo v praxi znamená, že sa vyhýbam väčšine  “drogerkových” produktov a dôverujem najmä e-shopom, za ktorými stojí zodpovedná osoba, ktorá nedopustí, aby mala v ponuke produkt s dráždivými alebo nebodaj škodlivými zložkami.

    Osobne preferujem prírodnú kozmetiku, nie preto, že je to teraz in a všetko musí byť bio eko raw vegan zero waste, ale preto, že jej dôverujem a veľmi mi pomohla. To však neznamená, že všetky ostatné produkty hádžem do jedného vreca. Určite existujú aj také, ktoré prírodné nie sú a zároveň nie sú ani škodlivé a naozaj spĺňajú to, čo sľubujú. Na druhej strane, aj prírodné produkty vám môžu spôsobiť alergiu alebo podráždenie. Ak máte citlivú pleť, dajte si pozor aj na esenciálne oleje. 

    Pred kúpou si prečítam aj nezaujaté recenzie na daný produkt. Všade, kde ich nájdem, ak nie je produkt slovenský, pátram aj na zahraničných stránkach. Nechcem doma hromadiť produkty, ktoré nie sú určené na môj typ pleti alebo mi nesadli. 

    7. Preč s rukami

    Asi ste už počuli, že si nemáte chytať tvár, lebo si tam zanesiete baktérie a infekciu. Ľahké povedať, ťažšie vykonať :D. Ja s tým mám problém najmä keď niečo píšem na počítači do školy alebo som v strese (keď píšem na blog tak mi takmer horí klávesnica, to sa nemám kedy ohmatávať :D). Mňa si riešenie našlo samo, keď vyšívam tak mám občas pocit, že pri tom potrebujem aj nohy, takže sú ruky plne zamestnané. Skúste si nájsť niečo, čím ruky zamestnáte. Teraz je najlepší čas vytiahnuť ihlice 😉 Máte vy nejaký tip ako sa zbaviť nutkania neustále sa dotýkať tváre?

    8. Aj toto môže upchávať póry a spôsobovať vyrážky

    Okrem nevhodne zvoleného krému, make-upu či oleja existujú aj ďalšie veci, ktoré môžu spôsobovať problémy. Napríklad taký lak na vlasy, ktorý sa vám dostane na pokožku. Alebo posteľné prádlo – vankúš treba prať častejšie.

    9. Čo ešte vplýva na kvalitu pleti a možno to ovplyvniť?

    Spánok – počas noci sa pleť regeneruje a preto je kvalitný spánok základ. Takže aspoň dve hodiny pred spaním vypnúť všetku elektroniku, nech modré svetlo nenarúša tvorbu melatonínu. Priznávam sa, že toto je pre mňa dosť veľký oriešok a so spánkom mám problémy od detstva. Takže vypnúť internety – uvariť medovkový čaj na ukľudnenie, chytiť do ruky knihu alebo háčiky. Hneď sa tie dve hodiny bez seriálov nezdajú také nekonečné.

    Stres – negatívny vplyv stresu na organizmus je vedecky dokázaný už dávno. Okrem množstva chorôb môže vyvolať aj ekzém. Stres prispieva k uvoľňovaniu histamínu pod kožou, čo môže zapríčiniť kožné prejavy. Naučiť sa ho ovládať nemusí byť vždy jednoduché, ale keď si to uvedomíte, zdravie je vždy na prvom mieste a ostatné problémy sa potom stávajú banálnymi. (Veľmi dobrý článok je na blogu u Histamínovej kašulky, ak si o tejto problematike chcete prečítať viac, tu je odkaz)

    Zápal – Keď je gro nášho jedálnička «moderná» západná strava, nadmerný príjem alkoholu a rafinovaného cukru, nedostatok vlákniny a ešte k tomu pridáme stres, koledujeme si o chronický zápal tráviaceho ústrojenstva. Zápal v tele sa môže prejaviť na koži a výrazne tomu môže «dopomôcť» tzv. leaky gut (syndróm priepustného čreva). Znižovať zápal v tele a liečiť črevo a teda aj kožu a autoimunitné ochorenia sa dá okrem iného aj pomocou protizápalovej stravy (najmä rastlinnej s využitím byliniek a korenia ako zázvor, kurkuma, atď.), suplementov a ďalších «fíglov» – to by ale bolo na ďalší veľmi obsiahly post 😉

    Momentálne sa snažím popracovať najmä na týchto troch príčinách. Stres a zlá strava ma dostali do problémov, z ktorých som sa ani po roku poriadne nevyhrabala. V blízkej dobe budem taktiež skúšať aj CBD olej od Hemptouch.  Dá sa kúpiť v rôznych koncentráciách. CBD olej znižuje zápal v tele, pomáha pri chronických ochoreniach, ekzémoch, akné, psoriáze, nespavosti, úzkosti, strese, vysokom krvnom tlaku a určite sa ešte niečo nájde 😉  Za normálnych okolností by som som do tohoto oleja nešla, keďže sa takmer všetko hore spomenuté dá vyriešiť zmenou životosprávy, ale keďže mám výborné skúsenosti s touto slovinskou firmou a ich účinným cbd olejom, viem, že to nebude zbytočné vyhadzovanie peňazí. 

     

    10. Kozmetický minimalizmus. Niekedy je menej viac.

    Prestala som si ráno umývať tvár. Čítate dobre.
    V čase, keď som mala mimoriadne citlivú pleť som nezniesla ani len čistú vodu, nie to ešte nejaké šúchanie tampónom. A zistila som, že to vlastne nie je až taká blbosť. Chlorovaná voda z kohútika pleť aj tak vysušuje a všetky nečistoty neodstráni. Viacerí výrobcovia kozmetiky dokonca odporúčajú dôkladné čistenie pleti len večer. Počas noci aj tak nenachytáme toľko nečistôt z prostredia ako cez deň. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo nás nútia dôkladne si čistiť pleť dvakrát denne? Určite poznáte vo svojom okolí niekoho s takmer dokonalou pleťou a keď sa ho opýtate čo za zázrak používa, odpovie, že nič špeciálne. Alebo, viete si predstaviť chlapa, ktorý by venoval dvakrát za deň 15 minút čisteniu pleti? A aj tak pleť väčšiny z nich vypadá skvelo. Lebo je zdravá, nepoškodená agresívnym zložkami (a nelomcujú tak s nimi hormóny :D)
    Ráno namiesto vody a čistiaceho prípravku používam len ružovú vodu. Rozprášim ju na tvár, poprípade raz zotriem tampónikom a znova nanesiem kvôli hydratácii. Potom môže nasledovať nejaký krém, aloe vera alebo olej, poprípade make up. Veľmi sa mi toto vynechanie ružovej vody namiesto tej kohútikovej osvedčilo. Po hemptouch kréme a šetrnom večernom čistení nie je pleť ráno mastná a je spokojná, takže nemám žiadne nutkanie si ju opäť čistiť. Ak máte citlivú pleť, akné alebo ekzémy, vyskúšajte to a určite mi dajte vedieť, či vám to pomohlo 🙂

    Aj keď ma hľadanie účinnej prírodnej kozmetiky a čítanie o nej veľmi baví, snažím sa to držať na uzde a nekupovať impulzívne. Nie len kvôli mojej peňaženke ale najmä kvôli tomu, že nechcem mať preplnenú poličku s kopou produktov s končiacou zárukou, ktoré nedokážem spotrebovať.

    Pár slov na záver

    To, ako bude vaša pleť vypadať závisí od vášho celkového zdravia, od vášho trávenia, schopnosti vysporiadať sa so stresom a vašimi návykmi v “skincare” rutine. Na každom jednom produkte, ktorý používate, záleží. Tak si dávajte pozor na to, čo na (a do) seba dávate.
    Ak máte vy nejaké tipy, ktoré vám s pleťou pomohli, podeľte sa o ne v komentároch na blogu alebo na instagrame. 

    Majte sa krásne, amores

    Barbora

    Sígueme
    Compártelo

    Deja una respuesta

    Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *